Związek Gmin Ziemi Gorlickiej wśród finalistów konkursu #ekoLIDERZY województwa małopolskiego

2  czerwca 2017 r., w  Centrum Jana Pawła II  w Krakowie  odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie #ekoLIDERZY 2017 województwa małopolskiego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, już po raz 11 zorganizował konkurs #ekoLIDERZY , którego głównym założeniem było uhonorowanie tych instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce.

Do konkursu zostały zaproszone gminy i powiaty Małopolski, ich spółki komunalne oraz  jednostki organizacyjne, realizujące zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną.
            Związek Gmin Ziemi Gorlickiej już po raz drugi znalazł się wśród  finalistów konkursu  #ekoLIDERZY województwa małopolskiego. Tym razem  w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej za projekt realizowany w latach 2014-2015 pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gmin Ziemi Gorlickiej – etap II”  współfinasowany ze środków NFOŚiGW w Warszawie. Projekt obejmował 7 gmin wchodzących w skład ZGZG tj. : Uście Gorlickie, Sękowa, Bobowa, Ropa, Moszczenica, Biecz i Lipinki. Łącznie zostało wykonanych 193 oczyszczalni ścieków za kwotę 2.516.308,30 przy dofinansowaniu  NFOŚiGW 1.128.068,36 zł.
            Na nagrody dla laureatów Wojewódzki Fundusz przeznaczył  350 000,00  z czego Związek Gmin Ziemi Gorlickiej otrzymał 20.000 złotych.

Przy tej okazji należy wspomnieć, żeZwiązek Gmin opróczzadań takich jak budowa przydomowych oczyszczalni ścieków realizuje inne projekty miedzy innymi z MRPO „Wsparcie służb ratowniczych”, „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gmin Ziemi Gorlickiej” . Ponadto  złożył wnioski do MRPO na takie zadania jak: „Ograniczenie niskiej emisji na terenie ZGZG” przez wykorzystanie urządzeń grzewczych na biomasę oraz odnawialnych źródeł energii” oraz   „Ograniczenie niskiej emisji na terenie ZGZG” przez wykorzystanie urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz OZE”.