Najlepsza Gmina Wiejska - Ranking Rzeczpospolitej

Gmina Lipinki została umieszczona na 39 miejscu w kraju z pośród 100 gmin, które zakwalifikowały się do rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" 2016.

Celem rankingu było wyłonienie najlepszych gmin i miast w Polsce. Samorządy są wyróżniane w trzech kategoriach – miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Samorządy oceniano w dwóch etapach.
W pierwszym wzięto pod uwagę gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2012-2015 i jednocześnie najwięcej inwestowały.
Do wszystkich gmin, które przeszły przez pierwszy etap oceny wysłano ankiety składające się z 22 pytań.
W drugim etapie między innymi brano pod uwagę dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wskaźnik zadłużenia, dynamikę wzrostu dochodów własnych.
Punkty z pierwszego etapu zostały ponownie przeliczone dla gmin które odesłały ankietę. O łącznej klasyfikacji decydowała suma punktów z obu etapów.

W ankietach pytano m.in. o:
• udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w latach 2012-2015,
• liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych w latach 2012-2015,
• wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2012-2015,
• wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w roku szkolnym 2015/2016,
• liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2012-2015 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców,
• czy urząd funkcjonuje na podstawie jednej z metod/narzędzi wsparcia zarządzania: CAF, EFQM, ISO, PRI,
• jaka jest ocena wiarygodności kredytowej,
• czy sprawozdanie finansowe było badane przez niezależnego biegłego rewidenta,
• udział wydatków na promocję gminy w wydatkach ogółem w latach 2014-2015,
• współpraca z jednostkami pomocniczymi,
• wspieranie rozwoju przedsiębiorczości,
• inicjatywy w ramach partnerstwa publicznego,
• czy gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego, czy pozwolenia na budowę wydawane są na podstawie decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
• sposoby zapobiegania bezrobociu w gminie,
• liczbę miejsc w przedszkolach w stosunku do liczby dzieci w wieku przedszkolnym,
• budżet partycypacyjny,
• czy do 30 maja 2016 r. zostały uruchomione wypłaty z programu Rodzina 500+.
O łącznej klasyfikacji decydowała suma punktów z obu etapów.
Przypominamy, że Gmina Lipinki uzyskała tytuł "Najlepszej Gminy Wiejskiej" już po raz czwarty.
W 2007 roku zajęła 33 miejsce w tym rankingu, w 2010 roku – 56 miejsce a w 2011r. – 43 miejsce.